Tournament Fixtures

Open Chinese Taipei Grand Prix Gold (Taipei, 3-8 Sep.)
Kharkov International Challenge (Kharkov, 5-8 Sep.)
Guatemala International Series (Guatemala City, 5-8 Sep.)
BWF World Senior Championships (Ankara, 9-14 Sep.)
China Masters Super Series (Changzhou, 10-15 Sep.)
Belgian International Challenge (Leuven, 11-14 Sep.)
Carebaco Internacional Future Series (San Juan, 12-15 Sep.)
Open Japan Super Series (Tokyo, 17-22 Sep.)
Polish International Series (Lubin, 19-22 Sep.)
Indonesia Open Grand Prix Gold (Yogyakarta, 24-29 Sep.)
Russian Open Grand Prix (Vladivostok, 24-29 Sep.)
Czech International Challenge (Brno, 26-29 Sep.)

Saturday, August 9, 2014

0 Drawing Unik Ganda Campuran Bulutangkis Youth Olympic Games Nanjing 2014

Badminton World Federation (BWF) melakukan drawing yang unik untuk menentukan pasangan ganda campuran (mixed doubles) yang akan berlaga di Youth Olympic Games yang tahun ini berlangsung di Nanjing, Republik Rakyat Cina. Keunikan tersebut ialah bahwa drawing/pengundian dilakukan secara acak, di mana seorang pebulutangkis diundi untuk menentukan pasangan ganda masing-masing tanpa mempermasalahkan negara asal. Sebagai contoh, pebulutangkis Indonesia dapat dipasangkan dengan pebulutangkis Cina, sesuai dengan hasil drawing.

Tujuan BWF melakukan drawing yang unik ini ialah untuk mempromosikan persaudaraan antarnegara/antarbangsa melalui multievent olahraga Olimpiade sesuai dengan misi dari International Olympic Committee.

Youth Olympic Games Nanjing 2014 akan berlangsung dari tanggal 16 hingga 28 Agustus.

Berikut hasil drawing pasangan ganda campuran Bulutangkis Youth Olympic Games Nanjing 2014:

1. Akane Yamaguchi (Jepang) / Ruslan Sarsekenov (Rusia)
2. He Bing Jiao (Cina) / Angodavidanalage Sachin (Sri Lanka)
3. Busanan Ongbumrungpan (Thailand) / Dipesh Dhami (Nepal)
4. Qin Jinjing (Cina) / Mek Narongrit (Thailand)
5. Liang Xiaoyu (Singapura) / Dragoslav Petrovic (Serbia)
6. Luise Heim (Jerman) / Vladimir Shishkov (Bulgaria)
7. Ruthvika Shivani (India) / Abraham Ayittey (Ghana)
8. Clara Azurmendi (Spanyol) / Krzysztof Jakowczuk (Polandia)
9. Mia Buchfeldt (Denmark) / Devins Nestar (Kongo)
10. Maja Pavlinic (Kroasia) / Muhammed Ali Kurt (Turki)
11. Lee Ying Ying (Malaysia) / Lu Chia-Hung (Cina Taipei)
12. Ruselli Hartawan (Indonesia) / Daniel Guda (Australia)
13. Alida Chen (Belanda) / Andraz Krapez (Slovenia)
14. Maria Mitsova (Bulgaria) / Abdelrahman Abdelkarim (Mesir)
15. Vladyslava Lesnaya (Ukraina) / Ygor Coelho De Oliveira (Brasil)
16. Lole Courtois (Prancis) / Daniel Mihigo (Uganda)
17. Joy Lai (Australia) / Shi Yuqi (Cina)
18. Kim Ga-eun (Korea Selatan) / Lin Guipu (Cina)
19. Katarina Beton (Slovenia) / Anthony Ginting (Indonesia)
20. Ng Tsz Yau (Hongkong) / June Wei Cheam (Malaysia)
21. Lee Chia-Hsin (Cina Taipei) / Kanta Tsuneyama (Jepang)
22. Aliye Demirbag (Turki) / Pham Chao Cuong (Vietnam)
23. Rugshaar Ishaak (Suriname) / Max Weisskirchen (Jerman)
24. Magda Konieczna (Polandia) / Lee Cheuk Yiu (Hongkong)
25. Janine Lais (Australia) / Alex Vlaar (Belanda)
26. Chlorie Cadeau (Seychelles) / Enrique Penalver (Spanyol)
27. Tessa Kabelo (Botswana) / Aditya Joshi (India)
28. Thilini Pramodika Hendahewa (Sri Lanka) / Bernard Ong Soon Yang (Singapura)
29. Kristin Kuuba (Estonia) / Luis Ramon Garrido (Meksiko)
30. Daniela Macias (Peru) / Tanguy Citron (Prancis)
31. Sabrina Solis (Meksiko) / Wolfgang Gnedt (Austria)
32. Doha Hany (Mesir) / Seo Seung-jae (Korea Selatan)

Monday, October 7, 2013

0 (Unofficial) Badminton Grand Prix Points 2013

Note: This is not an official scoring issued by the BWF. It is only my simulation.
Series included: Grand Prix Gold and Grand Prix
Number of series: 17
Completed series: Switzerland, Australia, New Zealand, Malaysia, Thailand, United States, Canada, Chinese Taipei, Indonesia, Russia, London (England).
Upcoming series: Netherlands, Bitburger (Germany), Korea, Macau, Vietnam.

Men's Singles:
17,770 Hsu Jen-Hao (TPE)
17,420 Boonsak Ponsana (THA)
17,000 Zulfadli Zulkifli (MAS)
16,800 Nguyen Tien Minh (VIE)
16,290 Alamsyah Yunus (INA)
15,210 Suppanyu Avihingsanon (THA)
14,460 Tian Houwei (CHN)
14,270 Rajiv Ouseph (ENG)
14,050 Song Xue (ENG)
13,390 Wisnu Yuli Prasetyo (INA)
12,800 Riichi Takeshita (INA)
12,520 Wong Wing Ki (HKG)
12,470 Simon Santoso (INA)
12,400 Lee Dong-keun (KOR)
12,190 Ashton Chen Yong Zhao (SIN)
12,130 Anand Pawar (IND)
12,090 Derek Wong Zi Liang (SIN)
11,510 Tommy Sugiarto (INA)
10,850 Son Wan-ho (KOR)
10,600 Khosit Phetpradab (THA)
10,420 Takuma Ueda (JPN)
10,420 Chou Tien-Chen (TPE)

Women's Singles:
25,370 Sapsiree Taerattanachai (THA)
22,420 Nichaon Jindapon (THA)
20,650 Busanan Ongbumrungpan (THA)
15,750 Gu Juan (SIN)
14,650 Sou Di (CHN)
14,620 Sayaka Takahashi (JPN)
13,840 Yao Xue (CHN)
13,650 Tai Tzu-Ying (TPE)
12,950 Ratchanok Intanon (THA)
12,550 Pai Hsiao-Ma (TPE)
12,170 Carolina Marin (ESP)
12,040 Yui Hashimoto (JPN)
12,010 Maria Febe Kusumastuti (INA)
11,900 Sung Ji-hyun (KOR)
11,570 Deng Xuan (CHN)
11,040 Hera Desi (INA)
10,960 Chan Tsz Ka (HKG)
10,540 Kana Ito (JPN)
10,460 Xing Aiying (SIN)
10,420 Aprilia Yuswandari (INA)

Men's Doubles:
19,420 Mohd Zakry Abdul Latif/Mohd Fairuzizuan Mohd Tazari (MAS)
19,000 Angga Pratama/Ryan Agung Saputra (INA)
18,210 Goh V Shem/Lim Khim Wah (MAS)
18,140 Maneepong Jongjit/Nipitphon Puangpuapech (THA)
15,890 Liang Jui-Wei/Liao Kuan-Hao (TPE)
15,750 Kim Ki-jung/Kim Sa-rang (KOR)
15,190 Takeshi Kamura/Keigo Sonoda (JPN)
14,700 Lee Sheng-Mu/Tsai Chia-Hsin (TPE)
14,000 Chai Biao/Hong Wei (CHN)
13,650 Alvent Yulianto Chandra/Markis Kido (INA)
13,650 Ko Sung-hyun/Lee Yong-dae (INA)
12,520 Chris Adcock/Andrew Ellis (ENG)
12,090 Wahyu Nayaka AP/Ade Yusuf (INA)
12,010 Ronald Alexander/Selvanus Geh (INA)
11,900 Shin Baek-choel/Yoo Yeon-seong (KOR)
11,080 Gan Teik Chai/Ong Soon Hock (MAS)
10,910 Chooi Kah Ming/Ow Yao Han (MAS)
10,850 Berry Angriawan/Ricky Karanda Suwardi (INA)
10,540 Robin Middleton/Ross Smith (NZL)
10,070 Berry Angriawan/Yohannes Rendy Sugiarto (INA)

Women's Doubles:
21,350 Aprilsasi Putri Lejarsari V/Vita Marissa (INA)
21,000 Jung Kyung-eun/Kim Ha-na (KOR)
19,570 Vivian Hoo Kah Mun/Woon Khe Wei (MAS)
16,620 Ko A-ra/Yoo Hae-won (KOR)
16,290 Lee So-hee/Shin Seung-chan (KOR)
14,190 Pia Zebadiah Bernadeth/Rizki Amelia Pradipta (INA)
12,770 Yuriko Miki/Koharu Yonemoto (JPN)
12,520 Shinta Mulia Sari/Yao Lei (SIN)
11,900 Christinna Pedersen/Kamilla Rytter Juhl (DEN)
10,950 Xiaohan Yu/Yaqiong Huang (CHN)
10,850 Nitya Krishinda Maheswari/Greysia Polii (INA)
10,320 Wang Rong/Zhang Zhibo (MAC)

Mixed Doubles:
28,220 Shin Baek-choel/Jang Ye-na (KOR)
20,670 Praveen Jordan/Vita Marissa (INA)
20,090 Irfan Fadhilah/Weni Anggraini (INA)
19,090 Markis Kido/Pia Zebadiah Bernadeth (INA)
16,770 Riky Widianto/Richi Puspita Dili (INA)
16,400 Tan Aik Quan/Lai Pei Jing (MAS)
15,320 Chris Langridge/Heather Olver (ENG)
14,720 Lee Chon Hei/Chau Hoi Wah (HKG)
13,220 Michael Fuchs/Birgit Michels (GER)
12,660 Lukhi Apri Nugroho/Annisa Saufika (INA)
12,090 Edi Subaktiar/Gloria Emanuelle Widjaja (INA)
11,720 Huang Kaixiang/Chen Qingchen (CHN)
10,850 Tontowi Ahmad/Liliyana Natsir (INA)
10,340 Anders Kristiansen/Julie Houmann (DEN)

Wednesday, September 18, 2013

0 Carebaco Internacional Future Series 2013

Men's Singles

Quarterfinals
Bjorn Seguin v Nelson Javier 21-12 21-15
Giovanni Greco v Freddy Lopez 21-14 21-4
Rosario Maddaloni v Humblers Heymard 21-17 14-21 22-20
Alistair Casey v Alberto Raposo 21-13 21-8
Semifinals
Rosario Maddaloni v Alistair Casey 21-18 19-21 21-15
Bjorn Seguin v Giovanni Greco 21-11 20-22 21-10
Final
Rosario Maddaloni v Bjorn Seguin 21-14 21-12

Women's Singles

Quarterfinals
Nikte Alejandra Sotomayor v Maria Regina DVL 21-10 19-21 21-6
Vibieca Beronica v Tamisha Williams 21-10 21-10
Diagenis Saturria v Crystal Leefmans 21-13 21-16
Ana Lucia De Leon v Yamile Indira MG 21-12 21-13
Semifinals
Ana Lucia De Leon v Diagenis Saturria 21-11 21-13
Nikte Alejandra Sotomayor v Vibieca Beronica 15-21 22-20 21-11
Final
Nikte Alejandra Sotomayor v Ana Lucia De Leon 21-10 21-16

Men's Doubles

Quarterfinals
Humblers Heymard/Anibal Marroquin v Ivan Morales/Heriberto Torres 21-11 21-10
Nelson Javier/Alberto Raposo v Thorpe Dakeil/Bradley Pilgrim 21-18 21-13
Gareth Henry/Bjorn Seguin v Giovanni Greco/Rosario Maddaloni 21-15 17-21 21-16
Semifinals
Nelson Javier/Alberto Raposo v Humblers Heymard/Anibal Marroquin  21-12 18-21 21-18
Gareth Henry/Bjorn Seguin v William Cabrera/Freddy Lopez 21-14 21-15
Final
Gareth Henry/Bjorn Seguin v Nelson Javier/Alberto Raposo 21-19 21-17

Women's Doubles

Quarterfinals
Vibieca Beronica/Daigenis Saturria v Henry Geordine/Katherine Wynter --walkover--
Monyata Riviera/Tamisha Williams v Ana Lucia DL/Maria Regina DVL 22-20 21-17
Mariama Eastmond/Shari Watson v Krisley Nohemi L/Nikte Alejandra S 14-21 21-17 21-18
Saribel Caceres/Genesis Valentin v Arysleyda Frias/Daymelin Pereira 21-18 21-11
Semifinals
Saribel Caceres/Genesis Valentin v Mariama Eastmond/Shari Watson 15-21 21-17 21-13
Vibieca Beronica/Daigenis Saturria v Monyata Riviera/Tamisha Williams 21-14 21-18
Final
Vibieca Beronica/Daigenis Saturria v Saribel Caceres/Genesis Valentin 21-18 21-12

Mixed Doubles

Quarterfinals
Anibal Marroquin/Krisley Nohemi L - Irfan Djabar/Rugshaar Ishaak 21-11 21-18
Humblers Heymard/Ana Lucia DL - Thorpe Dakeil J/Mariama Eastmond 21-17 21-16
William Cabrera/Daigenis Saturria - Alberto Raposo/Yamile Indira MG 24-22 21-9
Gareth Henry/Geordine Henry - Mitchel Wongsodikromo/Crystal Leefmans 1-1 --retired--
Semifinals
Gareth Henry/Geordine Henry - William Cabrera/Daigenis Saturria 21-15 17-21 22-20
Anibal Marroquin/Krisley Nohemi L - Humblers Heymard/Ana Lucia DL 21-16 12-21 21-13
Final
Anibal Marroquin/Krisley Nohemi L - Gareth Henry/Geordine Henry 21-16 21-6

0 China Masters Super Series 2013

Men's Singles

Quarterfinals
Jan O Jorgensen v Kento Momota 21-17 17-21 21-16
Son Wan Ho v Zhou Wenlong 21-14 21-11
Sho Sasaki v Kenichi Tago 21-18 21-8
Wang Zhengming v Kazumasa Sakai 21-14 21-19
Semifinals
Son Wan Ho v Sho Sasaki 17-21 21-16 21-18
Wang Zhengming v Jan O Jorgensen 21-13 16-21 23-21
Final
Wang Zhengming v Son Wan Ho 11-21 21-14 24-22

Women's Singles

Quarterfinals
Porntip Buranaprasertsuk v Han Li 21-19 21-17
Sayaka Takahashi v Yao Xue 21-15 21-10
Li Xuerui v Gu Juan 21-11 22-20
Liu Xin (F) v Sou Di --walkover--
Semifinals
Porntip Buranaprasertsuk v Li Xuerui 21-16 15-21 22-20
Liu Xin (F) v Sayaka Takahashi 21-17 21-15
Final
Liu Xin (F) v Porntip Buranaprasertsuk 21-4 13-21 21-12

Men's Doubles

Quarterfinals
Liu Xiaolong/Qiu Zihan v Huang Kaixiang/Zheng Si Wei 21-16 21-17
Ko Sung Hyun/Lee Yong Dae v Hirokatsu Hashimoto/Noriyasu Hirata 21-10 18-21 21-6
Hiroyuki Endo v Kenichi Hayakawa v Liang Jui Wei/Liao Kuan Hao 21-15 21-10
Chai Biao/Hong Wei v Markus Fernaldi/Markis Kido 21-17 21-16
Semifinals
Hiroyuki Endo/Kenichi Hayakawa v Chai Biao/Hong Wei 14-21 21-18 21-13
Ko Sung Hyun/Lee Yong Dae v Liu Xiaolong/Qiu Zihan 21-13 21-12
Final
Ko Sung Hyun/Lee Yong Dae v Hiroyuki Endo/Kenichi Hayakawa 25-23 21-19

Women's Doubles

Quarterfinals
Wang Xiaoli/Yu Yang (F) v Nitya Krishinda/Greysia Polii 21-16 21-11
Jang Ye Na/Kim So Young v Pia Zebadiah/Rizki Amelia 21-17 18-21 21-10
Ma Jin/Tang Jinhua v Jung Kyung Eun/Kim Ha Na 21-14 14-21 21-19
Ou Dongni/Tang Yuanting v Misaki Matsutomo/Ayaka Takahashi 21-17 22-20
Semifinals
Ma Jin/Tang Jinhua v Jang Ye Na/Kim So Young 21-18 21-13
Wang Xiaoli/Yu Yang (F) v Ou Dongni/Tang Yuanting 21-13 21-6
Final
Wang Xiaoli/Yu Yang (F) v Ma Jin/Tang Jinhua 21-17 21-16

Mixed Doubles

Quarterfinals
Zhang Nan/Zhao Yunlei v Kang Jun/Ou Dongni --walkover--
Markis Kido/Pia Zebadiah v Shin Baek Choel/Jang Ye Na 21-15 21-19
Riky Widianto/Richi Dili v Praveen Jordan/Vita Marissa 8-21 21-14 22-20
Yoo Yeon Seong/Eom Hye Won v Lukhi Apri/Annisa Saufika 21-12 21-9
Semifinals
Zhang Nan/Zhao Yunlei v Markis Kido/Pia Zebadiah 21-13 21-12
Yoo Yeon Seong/Eom Hye Won v Riky Widianto/Richi Dili 23-21 21-17
Final
Zhang Nan/Zhao Yunlei v Yoo Yeon Seong/Eom Hye Won 21-18 21-12

0 Belgian International Challenge 2013

Men's Singles

Quarterfinals
Eric Pang v Kim Bruun 21-11 21-6
Yu Hsien Lin v Indra Bagus 21-12 21-13
Joachim Persson v Henri Hurskainen 21-15 21-18
Andre Kurniawan v Anup Sridhar 21-18 21-5
Semifinals
Eric Pang v Yu Hsien Lin 21-12 21-13
Andre Kurniawan v Joachim Persson 21-17 21-16
Final
Andre Kurniawan v Eric Pang 21-17 21-11

Women's Singles

Quarterfinals
Karin Schnaase v Stefani Stoeva 21-18 21-7
Febby Angguni v Kirsty Gilmour 21-11 19-21 21-17
Cheng Chi Ya v Dinar Ayustine 21-13 18-21 21-9
Semifinals
Febby Angguni v Karin Schnaase 21-12 21-14
Cheng Chi Ya v Lee Chia Hsin 21-17 21-17
Final
Febby Angguni v Cheng Chi Ya 22-20 21-11

Men's Doubles

Quarterfinals
Chris Langridge/Peter Mills v Andrej Ashmarin/Vitalij Durkin 21-16 16-21 21-15
Ruud Bosch/Koen Ridder v Andrei Adistia/Didit Juang 26-24 21-16
Anders Skaarup/Kim Astrup v Raphael Beck/Max Schwenger 21-17 21-16
Lukasz Moren/Wojciech Szkludarczyk v Stilian Makarski/Florian Schmid 21-10 21-16
Semifinals
Anders Skaarup/Kim Astrup v Lukasz Moren/Wojciech Szkludarczyk 18-21 22-20 21-18
Chris Langridge/Peter Mills v Ruud Bosch/Koen Ridder 21-19 21-15
Final
Anders Skaarup/Kim Astrup v Chris Langridge/Peter Mills 28-26 21-18

Women's Doubles

Quarterfinals
Anastasia Chervaykova/Nina Vislova v Samantha Barning/Iris Tabeling 21-17 15-21 21-12
Imogen Bankier/Petya Nedelcheva v Lee Chia Hsin/Wu Ti Jung 21-10 21-13
Eefje Muskens/Selena Piek v Tatjana Bibik/Ekaterina Bolotova 21-16 21-11
Gabriela Stoeva/Stefani Stoeva v Maiken Fruergaard/Sara Thygesen 17-21 27-25 21-8
Semifinals
Imogen Bankier/Petya Nedelcheva v Anastasia Chervaykova/Nina Vislova 21-13 21-15
Gabriela Stoeva/Stefani Stoeva v Eefje Muskens/Selena Piek 22-20 21-15
Final
Imogen Bankier/Petya Nedelcheva v Gabriela Stoeva/Stefani Stoeva 13-21 21-11 21-18

Mixed Doubles

Quarterfinals
Sam Magee/Chloe Magee v Chris Langridge/Heather Olver 21-12 14-21 21-18
Anders Skaarup/Lena Grebak v Vitalij Durkin/Nina Vislova 15-21 21-12 21-17
Jacco Arends/Selena Piek v Chen Chung Jen/Wu Ti Jung 21-17 21-18
Robert Blair/Imogen Bankier v Niclas Nohr/Sara Thygesen 21-12 21-14
Semifinals
Jacco Arends/Selena Piek v Robert Blair/Imogen Bankier 21-12 21-14
Anders Skaarup/Lena Grebak v Sam Magee/Chloe Magee 21-14 21-19
Final
Anders Skaarup/Lena Grebak v Jacco Arends/Selena Piek 21-18 9-21 21-15

Wednesday, September 4, 2013

0 Slovak Future Series 2013

Men's Singles

Quarterfinals:
Michal Rogalski (POL) - Iztok Utrosa (SLO) 18-21 21-18 21-16
Jarolim Vicen (SVK) - Roj Alen (SLO) 23-21 9-21 21-11
Alex Lane (ENG) - Lukas Zevl (CZE) 22-20 22-20
Vitaly Konov (UKR) - Mateusz Dubowski (POL) 21-13 18-21 22-20
Semifinals:
Vitaly Konov (UKR) - Alex Lane (ENG) 21-12 21-9
Michal Rogalski (POL) - Jarolim Vicen (SVK) 21-18 21-11
Final:
Vitaly Konov (UKR) - Michal Rogalski (POL) 21-18 25-23

World Ranking Points:
1700 Vitaly Konov
1420 Michal Rogalski
1170 Alex Lane
1170 Jarolim Vicen
0920 Mateusz Dubowski
0920 Iztok Utrosa
0920 Roj Alen
0920 Lukas Zevl

Women's Singles

Quarterfinals:
Kirsten Van Der Valk (NED) - Ayla Huser (SUI) 16-21 21-18 21-9
Sarah Milne (ENG) - Darya Samarchants (UKR) 21-11 21-17
Daniella Gonda (HUN) - Katerina Tomalova (CZE) 21-16 22-20
Panuga Riou (ENG) - Laura Sarosi (HUN) 21-16 16-21 21-1
Semifinals:
Panuga Riou (ENG) - Daniella Gorda 21-13 21-9
Kirsten Van Der Valk (NED) - Sarah Milne 21-16 21-14
Final:
Panuga Riou (ENG) - Kirsten Van Der Valk 21-16 21-11

World Ranking Points:
1700 Panuga Riou
1420 Kirsten Van Der Valk
1170 Daniella Gorda
1170 Sarah Milne
0920 Ayla Huser
0920 Darya Samarchants
0920 Katerina Tomallova
0920 Laura Sarosi

Men's Doubles

Quarterfinals:
Nikita Khakimov/Vasily Kuznetsov (RUS) - Gergin Nedyalkov/Ivan Rusev (BUL) 21-11 21-10
Thomas Heiniger/Florian Schmid (SUI) - Adrian Dziolko/Jacek Kolumbajew (POL) 21-16 18-21 21-15
Oliver Schaller/Tan Bin Shen (SUI/MAS) - Mykola Dmitrishin/Kyryll Nesterenko (UKR) 21-13 21-15
Anton Ivanov/Sergey Shumilkin (RUS) - Pavel Florian/Ondrej Kopriva (CZE) 20-22 21-17 21-15
Semifinals:
Oliver Schaller/Tan Bin Shen (SUI/MAS) - Anton Ivanov/Sergey Shumilkin (RUS) 21-13 21-14
Nikita Khakimov/Vasily Kuznetsov (RUS) - Thomas Heiniger/Florian Schmid (SUI) 26-28 21-17 21-17
Final:
Nikita Khakimov/Vasily Kuznetsov (RUS) - Oliver Schaller/Tan Bin Shen (SUI/MAS) 21-9 20-22 21-18

World Ranking Points:
1700 Nikita Khakimov/Vasily Kuznetsov
1420 Oliver Schaller/Tan Bin Shen
1170 Anton Ivanov/Sergey Shumilkin
1170 Thomas Heiniger/Florian Schmid
0920 Gergin Nedyalkov/Rusev
0920 Adrian Dziolko/Jacek Kolumbajew
0920 Pavel Florian/Ondrej Kopriva
0920 Mykola Dmitrishin/Kyryll Nesterenko

Women's Doubles

Quarterfinals:
Anastasiya Dmyryshyn/Darya Samarchats (UKR) - Sarina Kohlfurst/Nathalie Ziesig (SUI) 21-6 21-8
Stephanie Van Wel/Flore Vandenhoucke (BEL) - Katarina Sariscanova/Angelika Vargova (SVK) 21-10 21-16
Cendrine Hantz/Tiffani Zaugg (SUI) - Ioanna Karkantzia/Mireille Van Daal (GRE/NED) 21-13 21-10
Sarka Krizkova/Katerina Tomalova (CZE) - Lucia Grencikova/Martina Repiska (SVK) w/o
Semifinals:
Anastasiya Dmyryshyn/Darya Samarchats (UKR) - Stephanie Van Wel/Flore Vandenhoucke (BEL)  21-14 21-13
Sarka Krizkova/Katerina Tomalova (CZE) - Cendrine Hantz/Tiffani Zaugg (SUI) 21-14 21-13
Final:
Anastasiya Dmyryshyn/Darya Samarchats (UKR) - Sarka Krizkova/Katerina Tomalova (CZE) 17-21 22-20 21-15

World Ranking Points:
1700 Anstasiya Dmyryshyn/Darya Samarchants
1420 Sarka Krizkova/Katerina Tomalova
1170 Cendrine Hantz/Tiffani Zaugg
1170 Stephanie Van Wel/Flore Vandenhoucke
0920 Sarina Kohlfurst/Nathalie Ziesig
0920 Katerina Sariscanova/Angelika Vargova
0920 Ioanna Karkantzia/Mireille Van Daal
0920 Lucia Grencikova/Martina Repiska

Mixed Doubles

Quarterfinals:
Jakub Bitman/Alzbeta Basova (CZE) - Tan Bin Shen/Nadia Fankhauser (MAS/SUI) 21-19 21-17
Vitaly Konov/Darya Samarchants (UKR) - Filip Spoljarec/Katarina Galenic (CRO) 21-9 21-11
Mykola Dmitrishin/Yelyzaveta Zharka (UKR) - Thomas Heiniger/Tiffany Zaugg (SUI) 21-15 16-21 21-14
Bohumil Kasela/Angelika Vargova (SVK) - Kristaps Janis Gulbis/Jekaterina Romanova (LAT) 21-14 21-11
Semifinals:
Jakub Bitman/Alzbeta Basova (CZE) - Vitaly Konov/Darya Samarchants (UKR) 21-16 21-12
Mykola Dmitrishin/Yelyzaveta Zharka (UKR) - Bohumil Kasela/Angelika Vargova (SVK) 21-14 21-8
Final:
Jakub Bitman/Alzbeta Basova (CZE) - Mykola Dmitrishin/Yelyzaveta Zharka (UKR) 21-16 22-20

World Ranking Points:
1700 Jakub Bitman/Alzbeta Basova
1420 Mykola Dmitrishin/Yelyzaveta Zharka
1170 Vitaly Konov/Darya Samarchants
1170 Bohumil Kasela/Angelika Vargova
0920 Tan Bin Shen/Nadia Fankhauser
0920 Filip Spoljarec/Katerina Galenic
0920 Thomas Heiniger/Tiffany Zaugg
0920 Kristaps Janis Gulbis/Jekaterina Romanova

Wednesday, August 14, 2013

0 Liliyana Natsir, the Making of Worlds XD Legend

Anaheim 2005

Pair: Nova Widianto
Result: Gold medal
Stats: (5-0) (10-2)
v Marko Kroflic/Mateja Fink (SLO) 15-1 15-0
v Thomas Laybourn/Kamilla Rytter Juhl (DEN) 15-12 15-12
v Frederik Bergstrom/Johanna Persson (SWE) 15-6 15-6
v Sudket Prapakamol/Saralee Thoungthongkam (THA) 15-9 3-15 15-10
v Xie Zhongbo/Zhang Yawen (CHN) 13-15 15-8 15-2

Madrid 2006
Pair: Nova Widianto
Result: Third round
Stats: (1-1) (3-2)
v Neven Rihtar/Maja Savor (CRO) 21-11 21-10
v Koo Kien Keat/Wong Pei Tty (MAS) 15-21 21-18 20-22

Kuala Lumpur 2007
Pair: Nova Widianto
Result: Gold medal
Stats: (5-0) (8-1)
v Nicholas Jinadasa/Samantha Jinadasa (USA) 21-12 21-11
v Muhammad Rijal/Greysia Polii (INA) w/o
v Han Sang-hoon/Hwang Yu-mi (KOR) 21-19 21-15
v Xie Zhongbo/Zhang Yawen (CHN) 21-15 15-21 22-20
v Zheng Bo/Gao Ling (CHN) 21-16 21-14

Hyderabad 2009
Pair: Nova Widianto
Result: Silver medal
Stats: (4-1) (8-3)
v Aleksej Konakh/Alesia Zaitsava (BLR) 21-12 21-9
v Koo Kien Keat/Ng Hui Lin (MAS) 21-15 21-19
v Valiyaveetil Diju/Jwala Gutta (IND) 21-16 21-14
v Joachim Fischer/Christinna Pedersen (DEN) 21-18 14-21 21-18
v Thomas Laybourn/Kamilla Rytter Juhl (DEN) 13-21 17-21

Paris 2010
Pair: Nova Widianto
Result: Quarterfinals
Stats: (2-1) (4-3)
v Fran Kurniawan/Pia Zebadiah B (INA) 21-15 21-14
v Yoo Yeon-seong/Kim Min-jung (KOR) 21-17 13-21 21-19
v Zheng Bo/Ma Jin (CHN) 19-21 21-23

Birmingham 2011
Pair: Tontowi Ahmad
Result: Bronze medal
Stats: (3-1) (6-2)
v Sam Magee/Chloe Magee (IRL) 21-9 21-8
v Lee Sheng-mu/Chien Yu-chin (TPE) 21-9 21-12
v Joachim Fischer/Christinna Pedersen (DEN) 21-12 21-13
v Chris Adcock/Imogen Bankier (GBR) 16-21 19-21

Guangzhou 2013 
Pair: Tontowi Ahmad
Result: Gold medal
Stats: (5-0) (10-4)
v Ong Jian Guo/Lim Yin Loo (MAS) 21-14 21-11
v Lee Chun Hei/Chau Hoi Wah (HKG) 23-21 15-21 14-21
v Kenichi Hayakawa/Misaki Matsutomo (JPN) 21-10 17-21 21-19
v Zhang Nan/Zhao Yunlei (CHN) 21-13 16-21 22-20
v Xu Chen/Ma Jin (CHN) 21-13 16-21 22-20

BADMINTON VIDEOS

Loading...
 

BULUTANGKIS Copyright © 2011 - |- Template created by O Pregador - |- Powered by Blogger Templates